INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Iwo Czeżowski  

 
 
1814-10-25 - 1889-08-12
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Czeżowski Iwo (1814–1889), jezuita, misjonarz ludowy. Ur. 25 X w Kołodziejówce pod Skałatem z ojca Józefa, matki Teresy z Korabiowskich. Uczęszczał do prowadzonego przez jezuitów gimnazjum w Tarnopolu, po czym w r. 1832 wstąpił do nowicjatu w Starejwsi. W r. 1841 wyświęcony na kapłana, uczył w Nowym Sączu w jezuickim gimnazjum łaciny i wymowy. W r. 1846 przydzielony został ks. K. Antoniewiczowi do pomocy w czasie misyj w powiatach, objętych chłopską rabacją. Okres wydalenia jezuitów z Austrii przepędził na Śląsku i w Poznańskim na pracy misjonarskiej z ks. Antoniewiczem, Baczyńskim, Stef. Załęskim i innymi. Misje te miały bardzo doniosłe znaczenie w zachowaniu nie tylko religijności, ale i narodowości ludu polskiego. W r. 1853 przeniósł się do Lwowa, gdzie pracował jako kaznodzieja, misjonarz ludowy i konferencjonista religijny, i skąd robił częste apostolskie wycieczki do zachodnich zaborów, nie wyłączając Pomorza. Resztę życia spędził w Krakowie, Nowym Sączu, Starejwsi i znowu w Krakowie, jako kaznodzieja, misjonarz, profesor teologii moralnej i wymowy kościelnej. Jako profesor wymowy wpajał w młodych jezuitów zasady klasycznego stylu kaznodziejskiego, którymi to zasadami przejęte były jego własne kazania. Drugim polem jego działalności była popularna publicystyka religijna, docierająca do szerokich mas ludu. W r. 1870 dał inicjatywę wydawania »Tygodnika Soborowego«. Pisał również poezje religijne, z których niektóre jako pieśni kościelne przyjęły się w całej Polsce. Wielkie zalety osobiste, a przede wszystkim znana dobroć i mądrość życiowa, ułatwiały powodzenie jego pracom apostolskim i zjednały wielką powagę i miłość wszystkich warstw katolickiego społeczeństwa. Umarł w Krakowie 12 VIII 1889.

 

Arch. Prow. Małopolskiej T. J. przechowuje jego papiery, kazania, nie wydane prace, wśród nich cenny zbiór materiałów do życia ks. K. Antoniewicza; Załęski, Jezuici w Polsce, Lw. 1908, V 2; tamże bibliografia Cz.; »Czas« 1889, nr 185; Speil F., Karl Antoniewicz, Wrocław 1875; Badeni J., Ks. K. Antoniewicz, Kr. 1896.

Stanisław Bednarski T. J

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Karol Józef Estreicher

1827-11-22 - 1908-09-30
bibliotekarz
 

Antoni Bednarczyk

1872-05-26 - 1941-02-01
aktor teatralny
 
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Antoni Lange

1861 - 1929-03-17
poeta
 

Adolf Abicht

1793 - 1860-08-03
doktor medycyny
 

Antoni Wincenty Mieszkowski

1865-06-07 - 1900-08-07
literat
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.